btg3

seo

گزارش کاملی از سی و دومین جشنواره موسیقی فجر
جشنواره سی و دومین دوره  موسیقی فجر

گزارش کاملی از سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سی و دومین جشنواره ی موسیقی فجر از روز جمعه  24 دی ماه 1395 به همراه گروه های خارجی شرکت کننده از کشورهای مختلف تا روز جمعه یکم بهمن ماه 1395 در 7 سالن تهران اجرا خواهد شد.

 

 

جشنواره موسیقی فجر از روز جمعه 24 دی‌ماه آغاز شد

در سی ودومین دوره جشنواره موسیقی فجرنیزمثل سال های قبل ازچند گروه موسیقی خارجی برای اجرا در بخش بین‌المللی جشنواره دعوت شده است. گروه‌های خارجی دعوت شده به این دوره از جشنواره موسیقی فجر، از کشورهای پرتقال، فرانسه، پاکستان، ارمنستان، تاجیکستان، اکراین، هلند و ژاپن موسیقی های محلی خودشان را اجرا خواهند نمود.
در این پست قصد داریم برنامه و جزئیات اجراهای بخش بین المللی سی و دومین جشنواره موسیقی فجر را ارائه کنیم.

شهید پرویز خان – جمعه 24 دی 14:30 - سالن رودکی
سال 1394 قرار بر این بود شجاعت حسین‌خان نوازنده مشهور سیتار از کشور هند جهت اجرا در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر به ایران سفر کند  که این اتفاق نیفتاد و کنسرت او در جشنواره موسیقی فجر لغو شد. به همین دلیل مسوولین جشنواره ی فجر امسال به جای او از یک سیتارنواز هندی دیگر برای اجرا در جشنواره فجر دعوت به عمل آوردند. استاد شهید پرویز خان متولد ۱۹۵۸ در بمبئی است که موسیقی سنتی هندوستان را در سطح بین‌المللی اجرا می کند. پرویزخان موسیقی را ابتدا نزد پدربزرگش و سپس نزد عمویش حافظ‌ خان آهنگساز موسیقی فیلم‌های بالیوودی، تعلیم دید. خانواده او متعلق به خاندان موسیق یدان بزرگ، استاد عماد خان بنیانگذار مکتب Etawah Gharana بودند. این مکتب شامل نوازندگی سیتار که معروفترین ابزار موسیقی هندی است  و سوربار می‌شود. شهید پرویزخان تاکنون در جشنواره‌های متعدد هند، آمریکا، اروپا، آفریقا، کانادا، خاورمیانه، شوروی و استرالیا به روی صحنه رفته و در این زمینه قدمت بالایی دارد. وی در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، اجرای سیتار هندی را به مخاطبان ایرانی تقدیم می کند..
رامبرانت تریو – جمعه 24 دی ساعت 21:30 - تالار وحدت
تریوی هلندی «رامبرانت» پس از همکاری و اجرای مشترک با حسین علیزاده و کیهان کلهر، در قالب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر همراه با حسام اینانلو کمانچه‌نواز ایرانی یک کنسرت مشترک را برگزار می نماید. این آنسامبل متعلق به رامبرانت فرِریکس پیانیست مشهور هلندی است. رامبرانت تریو به جز فرریکس به عنوان نوازنده پیانو و آکاردئون، مشتمل بر  وینسنت پلنر و تونی اورواتر است. کنسرت مشترک رامبرانت تریو و حسام اینانلو در جشنواره موسیقی فجر، در دو بخش اجرا می‌شود. در بخش نخست این کنسرت، آنسامبل رامبرانت روی صحنه می‌رود و برخی از آثار خودش را اجرا می‌کند و در بخش دوم آن، حسام اینانلو نیز به رامبرانت تریو می‌پیوندند و بداهه‌نوازی می‌کند. رامبرانت تریو، آلبوم جدیدی را با همکاری کیهان کلهر اجرا  کرده که تا پایان سال توس  نشر معتبر ECM روانه بازار خواهد شد.
ژیوان گاسپاریان – جمعه 24 دی ساعت 21:30-  برج میلاد
نوازنده غایب دوره قبل جشنواره ی موسیقی فجر، امسال برای دودوک‌نوازی به ایران می‌آید. جیوان گاسپاریان که در دوره قبل جشنواره تنها چند روز مانده به اجرا به بیماری آنفولانزا دچار شد و نتوانست به ایران بیاید، در تاریخ 24 دی در سالن همایش برج میلاد به روی صحنه می‌رود. ژیوان گاسپاریان متولد 1948، نوازنده سر‌شناس دودوک اهل ارمنستان است. او در سال ۱۹۵۷ میلادی، در همایش بزرگ موسیقی یونسکو در مسکو با پنج هزار شرکت‌کننده دیگر به رقابت پرداخت و برنده ی نخستین جایزه شدو همچنین در سال‌های ۱۹۵۹، ۱۹۶۳، ۱۹۷۲ و ۱۹۸۰ میلادی 4 نشان طلای مسابقات یونسکو و در سالهای بعد نیز 6 نشان دیگر به گردن او آویخته شد.گاسپاریان به منزله مدرس دانشگاه موسیقی ارمنستان تاکنون بیش از هفتاد نوازنده دودوک را برای اجراهای حرفه‌ای مورد  تعلیم قرار داده است. این نوازنده در سال 83 در آلبومی تحت عنوان «به تماشای آب‌های سپید» با حسین علیزاده همکاری نمود.
آنتونیو زومباخو – چهارشنبه 29 دی 21:30 - تالار وحدت
آنتونیو زومباخو خواننده مشهور  اهل پرتغال، موسیقی فادو را به تالار وحدت خواهد آورد. این خواننده متولد 1975 در شهر کوچک بژا در جنوب کشور پرتغال است. موسیقی فادو در محل تولد زومباخو یک نوع  موسیقی رایج است و او نیز از کودکی تحت تأثیر این موسیقی، به خوانندگی و آهنگسازی روی آورد. زومباخو فعالیت خودش را با اجرای موسیقی فادو در سال 2002 آغاز کرد و دو سال بعد اولین آلبوم رسمی خودش را روانه ی بازار  کرد. وی پس از آن تا سال 2016، 6 آلبوم دیگر نیز در سطح دنیا به انتشار رساند. زومباخو جایزه بهترین خواننده فادو مرد را«آمالیا خودریگش» کسب کرده است. آمالیا ملقب به «ملکه فادو» نقش اساسی در شناساندن و به‌شهرت‌ رساندن این سبک موسیقی در سرتاسر جهان ایفا کرده است . آنتونیو زومباخو در آغاز سال میلاد برنامه‌های فشرده‌ای دارد، وی ضمن اجرای آثارش در تالار وحدت، در هفته‌های آتی در پرتغال، سوئیس، اسپانیا و فرانسه نیز در بیش از 20 سئانس اجرا دارد. حضور وی در جشنواره موسیقی فجر می‌تواند یکی از نقاط قوت و قابل توجه جشنواره امسال باشد.
 گیوم پره – سه‌شنبه 28 دی ساعت 21:30 -  تالار وحدت
گیوم ‌پره متولد 1980 فرانسه؛ آهنگ ساز و نوازنده ی ساکسوفون تنور، ساکسوفون تنور و کیبورد است. موسیقی او به یک ژانر خاص تعلق ندارد ولی برخی آن را به موسیقی جز نزدیک می شمارند. گیوم پره تاکنون در جشنواره‌های موسیقی جز در شهرهای لندن، پاریس  و... به عنوان رهبر و آهنگ ساز حضوری موثری داشته است. وی همچنین در کشورهای اتریش، انگلیس، فرانسه، آلمان، بلژیک، لهستان، بلغارستان، لاتویا، چک، ایتالیا، سوئیس، آمریکا، هند، تایلند، ویتنام، آرژانتین، شیلی، اروگوئه، سنگال، ساحل عاج و استرالیا به اجرای موسیقی پرداخته است. این آهنگ ساز فرانسویبه تدریس موسیقی نیز مشغول است  و تا کنون ورک‌شاپ‌های متعددی را در کشورهای مختلف جهان برگزار کرده است. او این هفته  همراه با ساکسوفون خود به تهران می‌آید تا حضور در بزرگترین فستیوال موسیقی در ایران را هم به کارنامه اجراهای خودش اضافه کند.
داکوئنده دل مورائو – سه‌شنبه 28 دی ساعت 18:30 - تالار وحدت
در سال‌های اخیر جشنواره ی موسیقی فجر در بخش بین‌المللی نگاه ویژه ای به موسیقی فلامنکو داشته است. سال گذشته آنتونیو ری از نوازندگان فلامنکو به ایران آمد و طی دو شب به روی صحنه رفت، امسال نیز از یک خواننده و یک نوازنده ی مشهور دیگر فلامنکو برای حضور در جشنواره فجر دعوت شده است. در روز سه‌شنبه 28 دی که تالار وحدت تماماً به اجراهای بین‌المللی اختصاص دارد، داکوئنده دل مورائو خواننده و دیه‌گو دل مورائو نوازنده اسپانیایی فلامنکو به اجرای مشترک خواهند پرداخت. داکوئنده متولد 1965 و اهل شهر سابادل اسپانیا است. او نخستین خواننده سنتی اسپانیا است که از وی دعوت شد تا در سال ۱۹۹۶ در سالن نمایش مشهور «شانزلیزه» در پاریس برنامه اجرا کند. همچنین دیه‌گو دل مورائو متولد 1979؛ نوازنده مشهور فلامنکو است که سابقه ی چندین اجرای مشترک با داکوئنده را در کارنامه ی خود  دارد. فلامنکو موسیقی سنتی کشور اسپانیا است که در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران نیز طرفداران زیادی  دارد.
گروه کوبه‌ای ژاپن– چهارشنبه 29 دی ساعت 18:30 تالار وحدت
ئانس نخست اجراهای روز چهارشنبه 29 دی‌ماه در قالب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به دلیل  فشردگی جدول برنامه‌های جشنواره به 2 اجرای بین‌المللی روی صحنه خواهد رفت. در این سئانس ابتدا ساز کوبه‌ای Wadaiko توسط گروه کوبه‌ای SAI از ژاپن، اجرا خواهد شد. این گروه در سال 2005 توسط تاکایوکی کاسای تأسیس شده و به اجرای موسیقی سنتی کوبه‌ای ژاپن می‌پردازد. دولتمند خالف اثری را برای امام رضا (ع) اجرا کرده  که در میان مخاطبان ایرانی هم طرفداران زیادی  دارد و از تلویزیون ایران نیز بارها پخش شده است. آهنگ‌ها و آوازهای او حالات صوفیانه به خودش می گیرد و بیشتر بر اساس اشعار مولوی تنظیم می شود. این خواننده در کنسرتش در جشنواره موسیقی فجر، آثاری را به صورت گلچین شده از میان قطعات خودش برای مخاطبان ایرانی حاضر در تالار وحدت اجرا خواهد نمود
پیانو و آنسامبل شهرزاد –30 دی ساعت 18:30 تالار وحدت
روز پنجشنبه که آخرین روز سی و دومین جشنواره موسیقی فجراست ،  یگور شوتسوف «پیانو» و یان مرکر «ویولنسل» دو نوازنده کشور اکراین به همراه آنسامبل زهی شهرزاد در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت. این دو نوازنده اهل کشور اکراین برای اولین  بار است که به ایران می‌آید. یان مرکر اخیراً اقامت کشور آلمان را اخذ کرده  و ضمن اجرا در آلمان برای نوازندگی در آنسامبل‌های برجسته دنیا به کشورهای دیگر نیز سفر می‌کند. یگور شوتسوف نیز همانند مرکر در جشنواره‌های متعددی حضور پیدا کرده است  و در کشور خودش ورک‌شاپ‌های بسیاری برای پیانو برگزار می‌کند. در کنسرت 30 دی‌ماه، قطعات زیبایی از یوهان سباستین باخ، روبرت شومان، فردریک شوپن و موتزارت ولفگانگ آمادئوس موتسارت توسط دو نوازنده اکراینی و ارکستر زهی شهرزاد اجرا خواهد شد..
این مراسم با مدیریت حمیدرضا نوربخش از 24 دی ماه در سالن های مختلف شهر تهران آغاز می شود و با اجرای مراسم اختتامیه در یکم بهمن ماه 1395 به کار خود پایان خواهد داد.

تصاویر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

بزودی...